Instalacja Optware na WRT54GS bez modyfikacji sprzętowej.

WRT45GS LinuxOptware to zestaw przygotowanych paczek z oprogramowaniem dla urządzeń z wbudowanym Linuksem   (Embedded Linux) np. routerów, Network  Attached Storage (NAS). Instalację najłatwiej jest przeprowadzić w przypadku urządzeń posiadających pamięć masową (dyski twarde, karty pamięci) lub obsługujących urządzenia podłączone przez USB (flashpen'y, dyski twarde na z USB). W urządzeniach, które nie mają pamięci masowej np. router WRT54GS trzeba wykonać przeróbkę sprzętową polegającą na podłączeniu karty SD lub podłączyć pamięć masową przez sieć mapując jakiś udostępniony zasób. Router WRT54 z oprogramowaniem DD-WRT umożliwia z poziomu interfejsu www mapowanie zasobów CIFS, czyli zasobów windowsowych. CIFS (Common Internet File System) to nowa wersja protokołu SMB. Problemem jest to, że na zasobie CIFS nie chce działać poprawnie Optware, musi być to partycja typowo Linuksowa. Rozwiązaniem jest umieszenie w zasobie CIFS obrazu partycji ext2 i podmontowanie tego pliku przy pomocy polecenia "mount -o loop". Poniżej przedstawiam krok po kroku jak wykonać taką operację dla routera WRT54GS i zasobu SMB/CIFS udostępnionego przy pomocy Asmax NAS.

Udostępnienie zasobu SMB/CIFS na urządzeniu Asmax NAS

Skreeny poniżej to włączenie serwera Samba i edycja ustawień użytkownika Guest.

Asmax NAS Asmax NAS

Problem jaki napotkałem to uwierzytelnienie na urządzeniu Asmax NAS. Opisane rozwiązanie działa tylko dla użytkownika Guest bez hasła. Można oczywiście udostępnić zasób na komputerze z Windowsem, Linuxem (przez Sambę) lub dowolnym innym urządzeniu działającym jako serwer SMB/CIFS i korzystać z pełnego uwierzytelniania.

Pliki udostępnione przez SMB/CIFS

W udostępnionym zasobie należy umieścić pliki:

opt.img (1414) – 7,8MB
Loop.o, start_jffs.sh (1434) – 9kB

Konfiguracja dd-wrt

W zakładce Administration -> Management -> CIFS Automount wpisujemy adres IP serwera SMB/CIFS, nazwę zasobu i nazwę skryptu startowego. Po restarcie routera zasób powinien być montowany automatycznie.

WRT54

Instalacja Optware

Po załogowaniu się na router przez ssh sprawdzamy czy wszystko jest poprawnie zamontowane. Zamontowany powinien być zasób CIFS i obraz partycji opt.img.
root@wrt45gs:/# mount
[…]
//10.0.0.30/linksys on /tmp/smbshare type cifs
/dev/loop/0 on /opt type ext2 (rw)

Następnie pobieramy skrypt instalujący Optware i uruchamiamy go.
wget http://www.olek.waw.pl/inne/optware-ddwrt.sh-O – | tr -d '\r' > /tmp/optware-ddwrt.sh
sh /tmp/optware-ddwrt.sh

Po poprawnej instalacji można wykonać pobranie i aktualizacją listy dostępnych pakietów.
ipkg-opt update

A następnie obejrzeć listę dostępnego oprogramowania.
ipkg-opt list

Lista oprogramowania Optware

W pliku optware.txt lista oprogramowania Optware.

optware.txt (4093)

Na koniec

Opisane rozwiązanie działa stabilnie i pozwala na uruchomienie wielu programów na routerze WRT54. Alternatywą dla tego rozwiązania jest modyfikacja sprzętową opisana np. tutaj. Przed modyfikacją swojego routera sprawdź koniecznie którą wersję hardware posiadasz, w zależności od wersji punkty lutowania mogą znajdować się w innym miejscu.

Olek Kwaśniewski

Comments

Skomentuj




53 SQL queries done. Page generation took 0,451 seconds.