Małe przydatne programy.
Z powodu zmiany pracy przesiadłem się w większości wykonywanych zajęć na Windowsy. System jak każdy inny, nie jestem fanatycznie przywiązany do żadnego. Jednak pisanie skryptów (w tym wypadku plików bat lub cmd) bywa utrudnione w porównaniu z Linuxem. Przydatne mogą okazać się programy znane ze świata Unixów, ale nie tylko.
sed – edytor potokowy, najczęściej używany do modyfikacji lub wyszukiwania w plikach. Tak na prawdę to rozwinięty język programowania służący do filtrowania i modyfikacji danych. Osobiście używam supersed, na stronie jest podręcznik i bardzo wiele przykładów, spora kolekcja przydatnych jednolinijkoców tutaj.
wget – służy do pobierania plików za pośrednictwem protokołu http lub ftp. Potrafi pobierać pliki rekurencyjne tworząc lokalną kopię całego drzewa katalogów, wznawia zerwane połączania itd. Do pobrania jest sporo różnych kompilacji dla Windowsów nr tutaj.
mailsend – ciekawy program, który umożliwia wysyłanie maili z linii komend. Program obsługuje autoryzację TLS, umożliwia podanie w parametrach wywołania praktycznie każdej przydanej opcji maila. Opis i pliki do pobrania tutaj.
Przy intensywnej pracy z wieloma katalogami przydatny okazuje się Total Commander. Od kiedy ostatni raz używałem Total Commandera (wtedy jeszcze Windows Commander) pojawiło się w nim wiele ulepszeń np zakładki z otwartymi katalogami czy możliwość podłączania pluginów. Jeżeli pracujesz z bazami danych to przydatne mogą okazać się wtyczki:
- ADO Data Sources 1.6 – wtyczka do łączenia się z bazami SQL;
- BaseView 1.2 – wtyczka do przeglądania i edycji plików DBF, z wbudowanymi filtrami.
Cała seria niewielkich programów jest dostępna w paczce Sysinternals Suite (build 2008-09.11). Programy te od wielu lat przygotowuje Marka Russinovich, a od 2006 jego firma jest częścią Microsoftu. Z ciekawszych można wymienić:
- filemon – monitor otwartych plików;
- regmon – monitor odczytu/zapisu rejestru;
- procesxp – lepszy od systemowego menadżer zadań;
- junction – umożliwia tworzenie linków symbolicznych na partycjach NTFS;
- autoruns – lista programów uruchamianych przy starcie windows;
- desktops – umożliwia pracę na czterech pulpitach windows.
Programów od Sysinternals jest o wiele więcej i warto się im przyjrzeć, bo często są to perełki nieocenione przy pracy w z Windowsami.
Mam jeszcze w zanadrzu parę przydatnych programów, ale o tym następnym razem.
Olek Kwaśniewski
Comments
Komentarze do “Małe przydatne programy.”
Skomentuj
[...] też: "Małe przydatne programy. Część 1" Opisane programy (na podanych stronach www są też inne przydatne narzędzia) : Realdate [...]
Eventually, understand that you'll lose sporadically, regardless of what
your level of skill.