Długie przechowywanie filmów.

Kupiłem mały zapas filmów Kodak typ 126 do aparatów Instamatic. Błony nie będą już produkowane i praktycznie nie mam szansy żeby je kupić jeszcze w przyszłości. Data produkcji filmów to 07/2007, trzymając je standardowo w lodówce mam pewność że dotrwają do końca swojej daty przydatności w dobrej formie, ale co dalej?

Filmy 126Poszukałem w sieci i znalazłem rozwiązanie, filmy trzeba zamrozić. Żeby to zrobić trzeba zabezpieczyć je dobrze przed wilgocią i dostępem "zapachów" z żywności. Oczywiście profesjonalne rozwiązanie nie dopuszcza przetrzymywania materiałów światłoczułych razem z żywnością. Błony zapakowane w folie z zasuwką z włożonym granulatem pochłaniającym wilgoć mogą leżeć w zamrażarce przez bardzo wiele lat, bez znaczącej utraty jakości. Przed ich użyciem trzeba je doprowadzić do odpowiedniej temperatury. W temperaturze pokojowej dochodzą do siebie przez 6 do 12 godzin. Nie wolno w tym czasie wyjmować ich ze szczelnej folii w której się znajdują, żeby zminimalizować możliwość kondensacji pary wodnej na filmie. Podczas przechowywania absorbent wilgoci należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, przeważanie co rok lub dwa. Optymalnym rozwiązaniem było by zamknięcie filmów w pojemniku próżniowym, niestety nie mam takiej możliwości. Mam nadzieję że oryginalne opakowania z metalizowanej folii są szczelne.

Z ciekawostek można podać że firma Agfa przeprowadzała kiedyś eksperymenty z przetrzymywaniem filmów w stanie zamorzonym. Okazało się że przy temp -37 st C praktycznie zatrzymuje się proces starzenia filmu. Z kolei w latach 80 znaleziono na terenie podbiegunowym resztki obozowiska z początku wieku, były tez tam naświetlone i nie wywołane materiały światłoczułe. Niska temperatura okazała się zbawienna dla utajonego obrazu, który udało się wywołać.

Zobaczymy za 10 lat jak będą sprawować się rozmrożone filmy.

Filmów mam jak na swoje potrzeby w nadmiarze, więc jeżeli jesteś zainteresowany odkupieniem sztuki lub dwóch to pisz. Dogadamy się :-)

Olek Kwaśniewski

Comments

Komentarze do “Długie przechowywanie filmów.”

 1. MIREK on 17 maj 2008 21:09

  NIEPRAWDA !
  FILMY INSTAMATIC 126 MOŻNA JESZCZE KUPIĆ I BĘDZIE MOŻNA JESZCZE DŁUGO , W NIEMIECKIM SKLEPIE INTERNETOWYM http://WWW.LUMIERE.DE
  NAD LITERKĄ E JEST KRESECZKA. JEŚLI NIE MASZ ZAINSTALOWANEJ CZCIONKI IDŻ TAK : WPISZ W GOOGLE : LUMIERE ONLINE SHOP
  TRAFISZ DO BARDZO,BARDZO CIEKAWEGO SKLEPU
  POZDRAWIAM MIREK

 2. Olek Kwaśniewski on 17 maj 2008 22:04

  Nie jest to jedyne miejsce gdzie można JESZCZE kupić filmy 126, ale są to ostatnie egzemplarze magazynowe. Filmy nie są produkowane od roku. Dopóki są w magazynach u sprzedawców są dostępne potem nastąpi definitywny koniec ze zdjęciami na filmach 126.

 3. Bukmacher on 28 paź 2008 21:08

  Ciekawy post, dodalem twoj blog do ulubionych, bede tu teraz wpadal czesciej, pozdrawiam

Skomentuj
50 SQL queries done. Page generation took 0,362 seconds.