Zdjęcia z aparatu otworkowego.

Tym razem technika z przed stu lat. Poniżej przedstawiam zdjęcia wykonane aparatem otworkowym, czyli camera obscura. W dużym skrócie aparat taki to zamknięte, zaciemnione pudełko, w którym znajduje się materiał światłoczuły, a obiektyw zastąpiony jest niewielkim otworkiem, przez który dostaje się światło.

Zdjęcie otworkowe - portret Zdjęcie otworkowe - remiza

W tym przypadku zdjęcia robione były na filmach małoobrazkowych, otworek ma wielkość 0,22mm, co daje przysłonę około 140 a czasy naświetlania wahają się od sekundy do paru minut.

W niedalekiej przyszłości postaram napisać coś więcej na temat samego aparatu, techniki wykonywania otworków i robienia zdjęć otworkowych.

Olek Kwaśniewski

Comments

Komentarze do “Zdjęcia z aparatu otworkowego.”

 1. Mariusz on 11 lis 2008 3:44

  mam pytanie dotyczące w jaki sposób wykonałeś otworek 0,22.
  inaczej móiac czy, go wykonałes ze ma dokladnie tyle ;) ?
  jakbys mogl odpisz mi na maila yooy333(at)gmail.com
  z góry dziekuje :)

 2. Olek on 12 lis 2008 17:51

  Technika wykonania otworków jest opisana na wielu stronach. W dużym skrócie robi się to igłą którą dociska się do blaszki i obraca, następnie delikatnym papierem ściernym zeszlifowuje się wybrzuszenie z drugiej strony. Procedurę powtarza się po obu stronach blaszki aż otwór będzie miał odpowiednią wielkość. Mikrometrem zmierzyłem średnicę cienkiego drutu miedzianego stosowanego do nawijania silników. Otwór w blaszce robiłem tak długo aż udało mi przewlec przez niego drut.

Skomentuj
51 SQL queries done. Page generation took 0,358 seconds.