Georgia Południowa

GrytvikenGeorgia Południowa (ang. South Georgia) – brytyjska wyspa na południowym Atlantyku, poprzednio należąca do Falklandów. Obecnie stanowi część zamorskiego terytorium: Georgia Południowa i Sandwich Południowy. Wyspa jest bardzo górzysta. Główna osada wyspy to King Edward Point. W jego pobliżu jest położona opuszczona osada i stacja wielorybnicza Grytviken, w której znajduje się muzeum Georgii Południowej i grób polarnika Sir Ernesta Shackletona. Obecnie wyspa nie ma stałych mieszkańców. W miesiącach letnich przebywają na wyspie pracownicy muzeum oraz naukowcy.

Na wyspie jest sporo śladów po porzuconych bazach wielorybniczych. Najsłynniejsza, wyśpiewana w morskich pieśniach Grytviken, dziś jest martwa i porośnięta trawą.

To na tą właśnie wyspę dopłynął Ernest Shackleton na łodzi James Caird, by wezwać pomoc do pozostałych na Wyspie Słoniowej załogantów.  Na tej wyspie, w trakcie kolejnej antarktycznej wyprawy zmarł na zawał serce i tam został pochowany.

W dniu 5 stycznia 2015 roku uczestnicy wyprawy ku czci i pamięci Sir Ernesta Shackletona złożą na jego grobie kwiaty uhonorują wielkiego żeglarza i polarnika.

Link do kamer internetowych na Georgii Południowej

  • Zobacz gdzie znajduje się Polonus

  • Newsletter