Idea wyprawy

W sierpniu 2014 roku minie 100 lat od wyruszenia Ernesta Shackletona w podróż na południowy kraniec globu ziemskiego. Irlandzki podróżnik i odkrywca, wyruszył w swą kolejną polarną podróż na barkentynie Endurance. Celem wyprawy był trawers Antarktydy od  Morza Weddela do Morza Rossa.

Zatonięcie zniszczonego przez kry lodowe żaglowca wymusiło pieszą wędrówkę 28 członków załogi Endurance z całym dobytkiem ciagniętym w trzech żaglowych łodziach. Wędrując przez pola lodowe cała załoga dotarła do otwartego oceanu i przepłynęła na Wyspę Słoniową, gdzie założony został kolejny obóz przetrwania. Dowódca wyprawy wraz z pięcioma członkami załogi wyruszył po pomoc łodzią „James Caird” na odległą o 1200 km Georgię Południową. Po dopłynięciu na wyspę i 36 godzinnej wędrówce przez wysokie pasma górskie dotarli do bazy wielorybniczej Stromness.

W sierpniu 1916 roku wszyscy członkowie wyprawy zostali uratowani.

Motorem działań związanych z opisywanym przedsięwzięciem jest chęć uczczenia 100-lecia transantarktycznej wyprawy sir Ernesta Shackletona oraz przybliżenie szerokiej opinii publicznej postaci jej głównego bohatera i jego towarzyszy.

Zapraszamy inne jachty do wzięcia udziału w tej wyprawie.

  • Zobacz gdzie znajduje się Polonus

  • Newsletter